Projekt

Geneza

Idea projektu „Memphis in Poland” zrodziła się w 2015 roku podczas wielkiej międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska. 

Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popu- larnego dziennika amerykańskiego USA Today na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA.  Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA i honorowy gość MIM 2015 jest autorem pomysłu „Memphis in Poland Festival”, a Polish-American Society of Memphis jest głównym jego realizatorem. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rollu i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu memfiańskiej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na niwie powstałych wspólnych zamiłowań mu- zycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej ich historii.   

Wydarzenia

image-placeholder
image-placeholder

Muzyka

Wydarzenia związane z festiwalem „Memphis in Poland” zaplanowane są na czerwiec tego roku w Sopocie, Gdańsku i Warszawie. Główna, muzyczna część programu odbędzie się w Operze Leśnej 17 czerwca (kup bilet). W nałowym koncercie wezmą udział znani na Południu Stanów Zjednoczonych artyści amerykańscy i polski zespół muzyczny Sławka Wierzcholskiego „Nocna Zmiana Bluesa” (posłuchaj), który występował w Memphis kilka lat temu w „International Blues Challenge”. Dwie grupy artystów z USA zaprezentują muzykę typową dla Memphis – rock, blues i soul. Pierwszy z tych zespołów, to grupa „Memphis Mix” (posłuchaj), którą utworzył dr Marcin Arendt, profesor w Rudi Scheidt School of Music Uniwesytetu w Memphis oraz muzyk grający w orkiestrze symfonicznej IRIS Orchestra i jednocześnie jej menedżer. W skład grupy bluesowo-rockowo-soulowej Marcina Arendta (skrzypce i mandolina) wchodzą też Susan Marshall i Rebecca Arendt (śpiew), Heather Trussell (skrzypce), Joe Restivo (gitara), Sam Shoup (gitara basowa) i Pee Wee Jackson (perkusja). Druga grupa amerykańska to „Rock for Human Rights” (posłuchaj) której liderem jest Wil Seabrook (śpiew, gitara). W skład tego zespołu wchodzą Cassidy Turbin (perkusja), Tieg Johnson (śpiew, gitara, pianino) i Chris Rolontz (bas). 

„Memphis Mix” zagra też 13 czerwca w Muszli Koncertowej przy Molo i 14 czerwca w Teatrze BOTO zaś muzycy „Rock for Human Rights” wystąpią dodatkowo 15 czerwca w Muszli Koncertowej przy Molo i 16 czerwca w Klubie Atelier. 

image-placeholder
image-placeholder

BBQ

Memphis jest znany na Południu USA nie tylko z muzyki i wspomnianej najnowszej historii, ale także ze słynnego „barbecue”. Smakosze grilowanej wieprzowinny, kurczaków, żeberek i innych rodzajów mięs w memfańskim stylu będą mieć okazję skosztowania tych delicji 17 i 18 czerwca na Sopockim Hipodromie w ramach imprezy„Memphis BBQ Fest”   

image-placeholder
image-placeholder

Walka o prawa człowieka

Występ „Rock for Human Rights” jest tematycznie związany z oświatową częścią Festiwalu. Głównym jej elementem będzie wystawa nt. nagrody wolności i dziedzictwa wolności, organizowana wspólnie przez przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i National Civil Rights Museum w Memphis. Lech Wałęsa był laureatem Nagrody Wolności w 1999 roku. Inauguracja wystawy, połączona z występem „Memphis Mix”, zaplano- wana jest w ECS na 12 czerwca. Wystawę będzie można obejrzeć do 3 lipca.

Imprezie tej towarzyszyć będą wykłady w Muzeum Sopotu: dr Noelle Trent z NCRM, n.t. walka o prawa obywatelskie w USA (13, 14 i 15 czerwca) i Wila Seabrooka (16 czerwca) – n.t. praw człowieka, zawar- tych w deklaracji ONZ. 

Program Festiwalu

OPERA LEŚNA / KONCERTY FINAŁOWY / 17 CZERWCA / GODZ. 19.00

KILKNIJ TUTAJ ABY KUPIĆ BILETY OD 35 PLN

No upcoming events.

Kontakt

Masz pytanie? Napisz do nas!

Kochasz blues, soul i rock'n'roll?

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do Opery Leśnej 17 czerwca o godz. 19.00 na koncert roku!

Bilety od 10 PLN na www.bart.sopot.pl